BIOCIDAI GYVENAMOJOJE APLINKOJE

        Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistai pastebi, kad buityje vis dažniau naudojami biocidiniai produktai skirti kontroliuoti kenksmingiems organizmams: virusams, bakterijoms, pelėsiams, vabzdžiams, graužikams, paukščiams ir plėšrūnams.

         Dezinfekantai būtini sveikatos priežiūros įstaigose, ikimokyklinio ugdymo, socialinės globos bei visuomeninės paskirties įstaigose. Jais dezinfekuojamos oro kondicionavimo sistemos, baseinų vanduo, įvairios atliekos. Buityje visi esame bent kartą naudoję rankų ar paviršių dezinfekantų, nuodiję muses, tarakonus ir peles, purškęsi uodus ir erkes atbaidančiomis priemonėmis. Mus supa daugybė gaminių, į kuriuos įdėta biocidinių produktų, pavyzdžiui kėdžių medžiaginės ar odinės dalys yra apdorotos biocidiniais produktais, dažai, kuriais nudažyti ranktūriai, pagaminti naudojant irgi biocidinius produktus. Tai daroma norint užtikrinti jų atsparumą ir ilgą naudojimą.

         Biocidai padeda išsaugoti žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą, gyvūnų sveikatą ir aplinką, tačiau dėl savo savybių jie gali  pakenkti, sukeldami žmonių apsinuodijimus, sunaikindami ne tik kenksmingus, bet ir naudingus organizmus, užteršdami dirvožemį, orą ir vandenį. Šių produktų tiekimas į rinką ir naudojimas yra reglamentuotas, kad visuomenei būtų teikiama tinkama informacija apie biocidinių produktų naudą ir su jais susijusią riziką bei būdus, kaip kuo labiau sumažinti jų naudojimą.

        Esant didelei siūlomų biocidinių produktų įvairovei, reikėtų pagalvoti, ar šie produktai tikrai mums reikalingi. Galbūt kitos priemonės atliktų darbą taip pat, tačiau nepakenktų sveikatai. Pavyzdžiui, ar  namie verta visada dezinfekuoti unitazą, nes dezinfekcija bus veiksminga tik iki pirmo panaudojimo pagal paskirtį. Buityje dažniausiai elementarios higienos ir sanitarijos priemonės ne mažiau veiksmingos, negu biocidiniai produktai.

Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja                                                        Jurgita Arbočienė