KĄ TURIME ŽINOTI APIE ASBESTĄ?

 

                       Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyrius primena, kad asbestas yra vienas iš pavojingiausių pramoninių teršalų žmonių sveikatai. Lietuvoje nuo 2005 metų uždrausta naudoti asbestą bei jo turinčius gaminius.

                       Asbestas yra gamtinis pluoštinis mineralas, atsparus vandeniui, rūgštims, šarmams, temperatūros poveikiui, neskyla šviesoje, negaruoja, geras šilumos, garso ir elektros izoliatorius. Dėl savo techninių savybių buvo naudojamas įvairiose pramonės srityse.

                      Griaunant statinius, ardant, laužant ar kitaip apdorojant gaminius, turinčius asbesto aplinkoje pasklinda labai smulkūs akimi nematomi plaušeliai. Įkvepiant asbesto plaušeliai, patenka į plaučius ir išlieka labai ilgai. Dažniausiai asbesto sukeliamos ligos yra plaučių vėžys, mezotelioma, asbestozė, pleuros pažeidimai.

                      Norint apsisaugoti nuo neigiamo asbesto poveikio, būtina saugiai dirbti su asbesto gaminiais, naudoti specialius drabužius, kaukes, respiratorius. Atliekant asbestinių stogų (šiferio) dangų ir kitų gaminių, turinčių sudėtyje asbesto, šalinimo, griovimo ar remonto darbus, būtina laikytis saugaus darbo reikalavimų ir užtikrinti, kad asbesto plaušeliai nepakliūtų į aplinką. Darbo vieta turi būti atskirta, pažymėta, šalinami paviršiai drėkinami vandeniu ar nupurškiami  specialiais skysčiais, vengti laužymo ir mėtymo, nešluoti nuolaužų, nenaudoti elektrinių įrankių.    

                   Atliekas, turinčias asbesto, būtina sudėti į dvigubus maišus arba apvynioti polietilenu, paženklinti etikete ,,ASBESTAS" ir išvežti į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles ar jas priimančius sąvartynus.

Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja Jurgita Arbočienė