LAPKRIČIO 18-OJI EUROPOS SUPRATIMO APIE ANTIBIOTIKUS DIENA

 

Lapkričio 18 dieną Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą.

Jau prieš kelis metus skelbtas nerimas dėl to, kad visuomenė gali vėl likti beginklė prieš infekcijas, kaip iki antibiotikų atradimo – tampa realia grėsme. Pagrindinė šio reiškinio priežastis – gausus ir neteisingas antibiotikų vartojimas.

Kai kurių bakterijų atsparumas paskutiniams efektyviems antibiotikams dramatiškai didėja. Naujų antibiotikų kūrimas gerokai atsilieka, todėl susidariusi situacija kovoje su užkrečiamųjų ligų sukėlėjais darosi grėsminga.

Turime geriau suprasti netinkamo antibiotikų vartojimo priežastis, kad galėtume veiksmingiau keisti įpročius. Dažnai antibiotikai išrašomi ir vartojami visai be reikalo kaip „apsauginė" ar „prevencinė" priemonė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistai primena pacientų dažniausiai daromas klaidas vartojant antibiotikus ir jų padarinius. Antibiotikai neveikia virusų, todėl jie nepadeda sergant virusine infekcija (pvz. gripu). Profilaktiškai vartodami antibiotikus, neapsisaugome nuo bakterinių komplikacijų. Nutraukę antibiotikų kursą, sudarome sąlygas infekcijai atsinaujinti. Nesilaikydami paskirtos antibiotikų dozės, sumažiname vaisto veiksmingumą. Vartodami antibiotikus savo nuožiūra, rizikuojame pabloginti savo sveikatos būklę.

Infekcijų galima išvengti dažnai plaunant rankas, vengiant glaudaus sąlyčio su sergančiais asmenimis ir laiku skiepykimės.

Gausus ir neteisingas antibiotikų vartojimas turi būti mažinamas, siekiant pristabdyti atsparumo vystymąsi.

 

Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja Jurgita Arbočienė