RUGSĖJO 28-OJI – PASAULINĖ PASIUTLIGĖS DIENA

 

Rugsėjo 28-ąją pasaulyje bus minima pasiutligės diena. Pasaulyje dažniausiai susiduriama su šia liga užsikrėtusiais laukiniais ar naminiais šunimis, tačiau ja užsikrėsti ir platinti gali visi šiltakraujai gyvūnai, pvz.: katės, šeškai, žiurkės, lapės, šikšnosparniai, beždžionės ir kt.

Nors Lietuvoje prieš devynerius metus buvo registruotas žmogaus pasiutligės atvejis (Indijoje apkandžiojo šuo), ši liga išlieka aktuali, nes yra neišgydoma.

Per 8 šių metų mėnesius medicinos pagalbos dėl apkandžiojimo į Jonavos rajono gydymo įstaigas kreipėsi 35 gyventojai, iš jų 25 suaugusieji ir 10 vaikų. 2017 m. medicinos pagalbos kreipėsi net 71 asmuo, nukentėjęs nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų.

Pasiutligė yra ūmi virusinė liga, kuria žmonės suserga, kai jiems įkanda ar įdreskia sergantis naminis ar laukinis gyvūnas, ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą (kraują).      

Pagrindiniai pasiutligės viruso platintojai yra laukiniai gyvūnai – lapės, vilkai, usūriniai šunys. Iš naminių gyvūnų pasiutlige gali sirgti katės, šunys, karvės, arkliai, kiaulės, ožkos, avys. Pasiutligės vakcina – vienintelė efektyvi profilaktikos priemonė, apsauganti nuo pavojingos ligos.

Svarbu būti atsakingiems ir nepamiršti kasmet savo augintinio paskiepyti nuo pasiutligės. Naminius gyvūnus būtina skiepyti nuo 3 mėn. amžiaus ir toliau tai daryti kartą per metus. Dėl gyvūnų skiepijimo galima kreiptis į artimiausią veterinarijos kliniką ar veterinarijos gydytoją.

Nepaisant to, kad Lietuvoje pasiutligės atvejai pasireiškia labai retai, reikia vengti kontaktų su nepažįstamais, benamiais ar laukiniais gyvūnais, o nukentėjus nuo naminio ar laukinio gyvūno – nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

 

Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja Jurgita Arbočienė